Strój przedszkolaka – jak ubrać dziecko do przedszkola.

utworzone przez | Maj 3, 2021 | Aktualności Misie 2020-2021

Duża grupa dzieci szczęśliwy — Wektor stockowy

Wygodne i praktyczne ubranko

Dzieci do przedszkola należy ubierać przede wszystkim praktycznie- ubranie łatwe do założenia, wygodne zapewnia dziecku swobodę ruchu. Praktyczny i wygodny strój ważny jest ponieważ zdarza się, że dziecko pobrudzi się podczas posiłku, pracy plastycznej czy zabawy na placu przedszkolnym. Ważne jest, aby dziecko miało ubranko na zmianę. Musimy pamiętać, że dziecko uczy się samodzielności w ubieraniu się –  nie utrudniajmy im tej nauki poprzez zakładanie stroju trudnego do samodzielnego założenia i zapięcia.

Ubieranie dziecka „na cebulkę”

Ubierajmy dziecko „na cebulkę”. Należy zwrócić uwagę, aby koszulki, bluzeczki zakładane pod spód nie były za krótkie. Najpierw zakładajmy T-shirt z krótkim rękawem na to bluzę lub bluzeczkę z długim rękawem.

Praktyczne rady dla rodziców

• Luźne ubranka

W ciągu dnia w przedszkolu dzieci wykonują wiele różnych czynności: biegają, tańczą, wykonują ćwiczenia poranne i gimnastyczne. Ważne jest, aby ruchy dziecka były swobodne i nieskrępowane.

• Bluzki, sweterki, koszulki powinny być łatwe do zakładania i zdejmowania przez głowę

Proszę pamiętać, że bluzeczki, bluzy ze zbyt wąskim wycięciem przy szyi jest łatwiej założyć niż zdjąć. Dziecko samo sobie z tym nie poradzi, a nauczyciel też może mieć z tym problem, nie chcąc naderwać  dziecku uszu.

• Dobrze jeśli ubrania są pozbawione guzików, suwaków

Dzieci często sobie z tym nie radzą i czekają na pomoc nauczyciela. Maluch, który potrafi się sam ubrać czuje się bardziej samodzielny i pewny siebie. Ubrania mają być wygodne oraz łatwe do zdjęcia i założenia, gdy dziecko przebiera się na gimnastykę czy idzie do toalety. Może się zdarzyć, że dziecko nie zdąży do toalety bo nie było w stanie odpiąć guzików i suwaka w spodniach. Panie w przedszkolu pomagają przedszkolakom, ale nie zawsze są w stanie natychmiast pomóc każdemu dziecku.

• Buty na spacer oraz kapcie powinny być łatwe do samodzielnego założenia

Jeśli to możliwe lepiej dać dziecku do przedszkola kapcie wsuwane lub na rzepy oraz buty na spacer też na rzepy i łatwe do założenia- dzieci mają bardzo duży problem z założeniem obuwia, które ma suwaki i dodatkowo sznurowadła.

Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu jego samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągnięcia sukcesu.

Rodzicu!

Przy wyborze ubranka kieruj się przede wszystkim wygodą  dziecka oraz dostosuj strój do możliwości, umiejętności, wieku przedszkolaka oraz do pogody.

Drodzy Rodzice, pomóżmy naszym małym przedszkolakom w tej drodze do samodzielności i zadbajmy o ich strój, który z pewnością im w tym pomoże.