Mandale – dlaczego dzieci powinny je kolorować?

utworzone przez | Sty 16, 2021 | Pedagogizacja Rodziców

Mandale to rysunki na planie koła. Kolorowanki w takiej formie to swoista sztuka terapeutyczna. Oprócz doskonałych rezultatów dostarcza ona również wiele przyjemności i satysfakcji z ukończonego obrazu.

Już od kilku lat mandale są szeroko stosowane w edukacji przedszkolaków i uczniów pierwszego etapu nauczania. Metoda ta przynosi ogromne korzyści dla rozwoju fizycznego i intelektualnego także dorosłych. Mandala doskonale trenuje koncentrację i pobudza twórcze myślenie. Dzięki temu dzieci uczą się swobodnie wyrażać swoje emocje.

Mandale  czyli barwna sztuka na planie koła

Gustav Jung  mawiał, że kolisty kształt mandali reprezentuje harmonię i doskonałość. Nasz mózg jest idealnym przykładem ewolucji człowieka – jego pewna część jest bowiem odpowiedzialna za spokój i harmonię.

• Mandale transmitują dzieciom “granice wizualne”, a w ich centrum mogą one znaleźć fantazję, nieskończony ruch i magię. Poza widocznym okręgiem panuje chaos.
  • Kolorowanka w postaci mandali stanowi silny bodziec wzrokowy, który zaprasza najmłodszych do twórczego myślenia, używania wyobraźni i do odnalezienia harmonii w chaosie.
  • Kolorowanki tego typu są bardzo wskazane dla naszych pociech do prawidłowego i harmonijnego rozwoju.

Kolorowanie mandali wzmacnia koncentrację

Jeśli do naturalnej fascynacji dziecka różnymi barwami i chęci kolorowania dodamy wizualnie atrakcyjne mandale, otrzymamy doskonałe narzędzie do prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego młodego człowieka.

• Dzieci, kiedy malują bądź kolorują, zachowują się cicho i skupiają się na tym, co robią. Istnieją mandale o różnym stopniu trudności, a im większa złożoność, tym silniej zachodzą w mózgu procesy poznawcze, które wymagają uwagi, elastyczności, wyobraźni.
  • Celem wypełnienia mandali jest uzyskanie wizualnego efektu oraz emocjonalnej satysfakcji. Dzieci doskonale o tym wiedzą, dlatego zawsze z dumą pokazują dorosłym lub rówieśnikom swoje ukończone dzieło.
  • Sam fakt ukończenia kolorowania mandali pobudza zdolność dziecka do zakończenia powierzonego mu zadania i odpowiedzialności za nie.