Prośba dziecka…..

Samodzielność dziecka w wieku przedszkolnym - Przedszkole Terapeutyczne Zielony Dzwoneczek, przedszkole integracyjne dla niepełnosprawnych Szczecin, specjalne, autyzm szczecin, Asperger Szczecin, afazja Szczecin

Mamo, Tato – proszę….

1. Chciałbym się sam ubierać i rozbierać, ale Wam ciągle się spieszy.
  2. Sam zjadać posiłki, ale Wy boicie się, że znów pobrudzę swoje najlepsze ubranko.
  3. Sam w łazience myć ręce i buzię, rękawy, które się przy tym zmoczą naprawdę wkrótce wyschną.
  4. Sam korzystać z toalety i wytrzeć, co trzeba, ale myślicie, że nikt nie zrobi tego lepiej od Was.
  5. Sam malować, wycinać i lepić z plasteliny, ale Wy uważacie, że przy tym tyle bałaganu, a do tego ŻADNEGO (!!!) efektu.
  6. Sam sprzątać zabawki, kiedy idę do domu, a nie czekać, aż zrobi to za mnie ktoś inny.
  7. Od czasu do czasu sam zdecydować w co się ubrać, ja też mam swój gust.
  8. PROSZĘ – pomóżcie mi w tym, bym był z każdym dniem coraz bardziej samodzielny, a sobie w tym, by Wasza pociecha nie była mazgajem i ślamazarą.

,,Pomóż mi zrobić to samemu” M. Montessori

Archiwa: samodzielność dziecka - Ponad Wszystko

Rozwijając samodzielność naszego dziecka wzmacniamy i wspieramy:

a) pewność siebie

b) poczucie bezpieczeństwa

c)podstawowe potrzeby: działania,  samodzielności i osiągnięć

d) gromadzenie doświadczeń

e) otwartość na nowe wyzwania

f) motywację do pokonywania trudności

Naukę samodzielności należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej.

Pamiętajmy,że drogę do samodzielności można przejść tylko małymi, ale konsekwentnymi kroczkami. Pośpiech jest niewskazany,a pojawiające się przeszkody są po to, by je pokonywać.