Aktualności Misie 2019-2020

Mikołaj

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. W tym roku Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkole 6  grudnia. Przedszkolaki już od samego rana wyczekiwały wyjątkowego gościa.Wizyta Mikołaja minęła w miłej atmosferze, wzbudziła wiele emocji, wszystkie dzieci jeszcze długo po spotkaniu przeżywały ten dzień.

Wizyta Górników

Dzisiaj 02.12.2019r. w naszym przedszkolu gościliśmy Górników z Kopali w Libiążu. W naszym przedszkolu   pojawili się niezwykli goście – górnicy. To z okazji Święta Górnika – Barbórki – zaproszeni zostali do przedszkola, aby przybliżyć  i  poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy. 

Ubrani byli w piękny, galowy mundur, na ich czapkach , która nazywa się czako lśniły pióropusze z piór. Dzieci dowiedziały się, że są cztery kolory pióropuszy: czarny, czerwony, biały i zielony.

Jednak pod ziemią górnik jest ubrany w rzeczy robocze, kaski, bluzy, praca jest bardzo ciężka. Dzieci zaśpiewały piosenkę o górnikach i wręczyły podziękowania Panom Górnikom. Panowie po wspólnym pozowaniu do zdjęć, w podziękowaniu za gościnę i przyjemnie spędzony czas w towarzystwie dzieci, obdarowali naszych milusińskich drobnymi upominkami. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać tak przecież rzadko spotykaną na co dzień.

Urodziny Oliwci P.

Andrzejki

Z okazji Andrzejek 29 listopada  nasze Przedszkole odwiedziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowonic. Wspólnie z Paniami tańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenki. W naszej sali „Misie” przywitały Panie piosenką w języku angielskim „Hello”a następnie wspólnie były wróżby i zabawy andrzejkowe.

Wizyta Listonosza

Wizyta w dniu 27.11.2019

Dzięki spotkaniu z panią listonosz, pracującą na poczcie w Zawierciu dzieci dowiedziały się na czym polega jej zawód, co ma schowane w torbie i dlaczego jest taka ciężka.

Dzień Pluszowego Misia

Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.

Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

 

Teatrzyk fotorelacja

W dniu 21.11.2019r. w naszym przedszkolu witaliśmy aktorów Teatru „Skrzat” z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie pt.”Dyzio Leniuszek”.
Dzieci śledziły przygody leniwego Dyzia, któremu nic się nie chciało robić i był niegrzeczny.
Przedszkolaki podpowiadały Dyziowi jak należy się zachowywać i jakich czarodziejskich słów używać, aby być grzecznym i lubianym.
Dzieciaki z radością i ciekawością oglądały przedstawienie.

Jesienne spacery

Zgodnie z Podstawą Programową, jeśli jakość powietrza i pogoda nam pozwala, wychodzimy codziennie na spacery  i plac przedszkolny. Misie bardzo lubią obserwować zmieniającą się przyrodę i ruch uliczny. Uczą się bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, obserwują i próbują nazywać znaki drogowe. Spacery dają  też możliwość ćwiczeń w samodzielnym ubieraniu się i rozbieraniu 🙂

Joga w naszym przedszkolu

ZAJĘCIA ODBYŁY SIĘ W DNIU

14.11.2019R

Dzieci to urodzeni jogini, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by już kilkulatki ćwiczyły jogę. Małe dzieci zakładają nogi za głowę, bez trudu siada”ją w kwiecie lotosu czy wyginają kręgosłup w koci grzbiet. Dzięki elastycznym stawom maluchy mogą przyjmować pozycje, które są prawie niemożliwe dla dorosłych. Choć joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również np. medytacja, to dla dzieci praktyka jogi może być świetną zabawą.

Na czym polega joga dla dzieci?

Joga dla dzieci to głównie zabawa i spontaniczność. Na zajęciach wykonuje się m.in. asany zwierzęce – przyjmując te pozycje, dzieci naśladują zwierzęta. Wywołuje to dużo śmiechu, pobudza kreatywność i wyobraźnię dziecka, zachęca do wesołej komunikacji z rówieśnikami”.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5.11.2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. Przenieśliśmy się na zaczarowanym dywanie do Krainy Bajek i Baśni. Rozpoznawaliśmy baśnie po ilustracjach, dopasowywaliśmy do nich odpowiednie atrybuty, zamieniliśmy się w Postacie z  ulubionych bajek. Tańczyliśmy na balu razem z Kopciuszkiem. Dowiedzieliśmy się też jakich bohaterów z bajek i baśni najbardziej lubią nasi koledzy i koleżanki. Na koniec otrzymaliśmy medale, które będą nam przypominać o tym wspaniałym dniu!