Aktualności Pajacyki 2019-2020

Fotorelacja 30.03.2020 r. – 03.04.2020 r.

Podsumowanie tygodnia 30.03.2020 r. – 03.04.2020 r. Jakie znamy zawody?

Drodzy Rodzice, kochane Pajacyki!
Minął kolejny tydzień kształcenia na odległość. Dziękuję i gratuluję Rodzicom i Dzieciom za zaangażowanie w realizację ćwiczeń i zabaw oraz za poświęcony czas. Wszystkie Wasze prace są wspaniałe!
Pozdrawiam całą grupę serdecznie i zapraszam do dalszych zabaw! 🙂

Bajkoterapia „Bajka o lwie, strusiu i dwóch papugach”

Drodzy Rodzice,
Co 2 tygodnie, w piątki będziemy dzielić się z Państwem bajkami edukacyjnymi i terapeutycznymi, które mogą pomóc dzieciom w przezwyciężaniu lęków związanych z różnymi sytuacjami, a także rozwijać umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Dziś dzielimy się z Państwem bajką edukacyjną dla dzieci, które łatwo i szybko się złoszczą.

„Bajka o lwie, strusiu i dwóch papugach” A. Borowiecka

Uczucie złości towarzyszy nam na wszystkich etapach życia. Dlatego im wcześniej będziemy uczyć dzieci, jak kontrolować tę emocję, tym lepiej. Idealną inspirację do rozmów o złości stanowi poniższa bajka edukacyjna.

W małym zoo gdzieś na przedmieściach mieszkał lew. Lew jak to lew miał wspaniałą rudą grzywę, długi ogon zakończony równie rudą kitką, lśniącą sierść i potężne łapy z ostrymi pazurami, choć w zasadzie pazury w zoo były mu niepotrzebne, gdyż codziennie w samo południe dostawał solidną porcję mięsa i wcale już nie musiał się uganiać za obiadem, bo i po co. Lew najbardziej lubił wygrzewać się na słońcu. Leżał wtedy wyciągnięty na kamiennej półce i leniwie machał ogonem, by odpędzić natrętne muszki, które lubiły z kolei spacerować po jego nagrzanej sierści. Kiedy tak leżał w słońcu i mrużył swoje kocie oczka, wyglądał całkiem jak mały, rozkoszny kiciuś wyłożony na kanapie czy parapecie. Miał zadowoloną minę i w ogóle wyglądał tak słodko, że aż chciałoby się podejść i pogłaskać go po kudłatym pyszczku. I tylko duża czerwona tabliczka z napisem „UWAGA!!” zdradzała, że może to być mylne wrażenie. Tuż obok lwa mieszkał struś i dwie papugi. Struś był z natury milczkiem, za to papugi od rana do wieczora gadały jak najęte. Przy czym rzadko kiedy udało im się powiedzieć coś odkrywczego. Zazwyczaj jedna przez drugą powtarzały swoimi skrzekliwymi głosami co popadnie, a mimo to były z siebie bardzo zadowolone. Struś był zadowolony, bo przy papugach nic nie musiał mówić. A lew był zadowolony, gdy świeciło słońce i wtedy wcale nie zwracał uwagi na strusia milczka i papugi gaduły. Lecz pewnego dnia wszystko potoczyło się całkiem inaczej.
– Bura chmura – zaskrzeczała nagle papuga, wlepiając wzrok gdzieś wysoko, wysoko.
– Chmura, chmura – powtórzyła zaraz druga.
I wtedy wszyscy – czyli lew i struś i druga papuga także – jak na komendę zadarli łebki do góry, by upewnić się, czy aby papuga nie stroi sobie głupich żartów. Lecz bynajmniej nie były to żarty. Nad zoo rzeczywiście zawisła wielka bura chmura, która z wolna zaczęła przepychać się ze słońcem.
– Z dużej chmury mały deszcz – mruknął lew od niechcenia i jakby wcale się tą chmurą nie przejął. Lecz nagle słońce całkiem się schowało, a deszcz zaczął padać tak mocno, jakby się z kimś założył, że w jednej chwili zmoczy wszystko do suchej nitki. Papugi przezornie ukryły się pod daszkiem i przekrzywiały swe zwinne łebki to w prawo, to w lewo, patrząc na strusia, który biegał z kąta w kąt, jakby wierzył, że w ten sposób uda mu się umknąć przed deszczem. A lew? No cóż… lew nie zdążył nawet rozejrzeć się za jakimś schronieniem, a już jego wielka grzywa nasiąkła niczym gąbka. To wystarczyło, by na dobre się rozzłościł. Na domiar złego małe krople deszczu zaczęły spływać wolno z rudych kosmyków, aż w końcu jedna kropla zsunęła się wprost na lwi nos.
– Tego już za wiele! – mruknął lew i poczuł nieodpartą potrzebę, by z tej złości na kogoś ryknąć.
Pech chciał, że akurat tuż obok przebiegał struś uciekający przed wielką kroplą deszczu, która leciała wprost na jego głowę. Przed kroplą udało mu się wprawdzie umknąć, lecz nie umknął przed lwem, który ryknął ze złości najgłośniej jak umiał. Kiedy pech zrobił swoje, a lew tak strasznie ryknął, struś najpierw ze strachu schował głowę w piasek, a zaraz potem strasznie się na lwa obraził. Bo kto to widział tak ryczeć na strusia?! Złościć się owszem można, proszę bardzo! Ale żeby zaraz z tej złości straszyć strusia? Przecież to nie on ściągnął nad zoo te kłębiaste chmury, a już na pewno nie miał w tym interesu, by lwia grzywa przemokła do suchej nitki.
– Ale draka – zaskrzeczała papuga.
– Nie byle jaka draka – dodała druga, bo sytuacja rzeczywiście była dość napięta.
Najpierw nikt się do nikogo nie odzywał. Struś paradował obrażony, zadzierając głowę najwyżej jak umiał, by pokazać lwu, jaką to mu przykrość sprawił tym strasznym ryknięciem. Lew siedział zawstydzony i udawał, że nic się nie stało. Papugi zaś przyglądały się temu wszystkiemu z zaciekawieniem. A potem nagle wszyscy zaczęli mówić jednocześnie. Lew mówił, że to nie jego wina. Papugi, że to wszystko właśnie przez niego. Struś, że lew nie musiał tak ryczeć, tylko mógł się schować przed deszczem. Lew na to, że nie zdążył i się zdenerwował, bo mu grzywa zmokła, no i w tej sytuacji musiał na kogoś ryknąć. Papugi na to, że lew to gapa. Lew, że wcale nie. Papugi swoje, że gapa. Struś, że mógł ryknąć ot tak ogólnie, a nie akurat na niego. I tak trwałaby ta kłótnia pewnie do kolacji, lecz na szczęście spoza chmur wyjrzało słońce i pierwsze swe promienie skierowało wprost na lwią grzywę. Raz, żeby lew już się tak nie złościł, a dwa to trochę przez przypadek, bo tylko on jeden siedział na samym środku wybiegu. Kiedy więc słońce wysuszyło wreszcie rudą grzywę i lew całkiem odzyskał dobry humor, pomyślał sobie, że faktycznie nawet najbardziej ulewny deszcz to jeszcze nie powód, by ryczeć na strusia. Wyciągnął więc łapę na zgodę i mruknął:
– Nie gniewaj się strusiu, przepraszam.
Struś z początku tak się zawziął, że nie spojrzał nawet w stronę lwa i ani myślał przyjmować przeprosiny. Dopiero, gdy lew obiecał, że będzie się chował przed deszczem i nie będzie już ryczał na strusia i na nikogo innego też, struś się nieco udobruchał.
– Słowo? – dopytywał, żeby się upewnić.
– Tak, tak – mruknął lew – daję słowo! Nie będę już na nikogo ryczał bez powodu!
I tak wraz z burą chmurą rozeszły się strusiowe żale i lwia złość. I tylko papugi siedziały jak gdyby nigdy nic i skrzeczały dalej:
– Ale draka. Draka, draka. Draka nie byle jaka.
Bo nie wiedzieć czemu, bardzo im się to słowo spodobało.

Lew w białostockim ZOO. Ponoć urwał głowę dziecku... - Podlaskie TV

Poniżej przedstawiamy zabawy i sytuacje edukacyjne do bajki.
1. Z dużej chmury mały deszcz… czy z małej chmury duży deszcz?rozmowa na temat emocji, które towarzyszą dzieciom w sytuacji, kiedy coś je rozzłości. Zdarzają się sytuacje, które mogą spowodować, że dziecko się zdenerwuje, zezłości. Czasami jest właśnie tak jak w bajce „O lwie, strusiu i dwóch papugach” – z małej chmury duży deszcz. Wystarczy błahostka, by wywołać lawinę złości (często nasilenie negatywnych emocji jest całkowicie nieadekwatne do sytuacji, która je wywołała). Niestety, zazwyczaj odbija się to na osobie niemającej nic wspólnego ze „źródłem” złości. Dlatego też warto zwrócić dziecku uwagę na to, jak w sposób akceptowalny może „wyrzucić z siebie złość”. W trakcie rozmowy można zapytać dziecko o przyczynę złości lwa: Co go tak rozzłościło? Czy miał powód, by ryczeć na strusia? Czy mógł zrobić coś inaczej? A co Ciebie złości? Co robisz, gdy się zdenerwujesz? Jak zachowuje się osoba, która jest zezłoszczona? W jakich sytuacjach denerwujesz się na kolegę
2. Jak się złościć? – szukanie rozwiązania w formie burzy mózgów. Można zachęcić dziecko do wypowiadania się na temat tego, w jaki sposób reaguje, gdy je coś zdenerwuje. Propozycje zapisuje się na arkuszu papieru lub zaznacza w formie schematycznego rysunku (np. można krzyczeć, tupać, uderzać w coś, ryczeć jak lew, rzucać czymś, pluć). Gdy dziecko podzieli się swoimi propozycjami, można zachęcić je do zastanowienia się nad tym, które z tych propozycji są niewłaściwe i dlaczego np. nie można rzucać przedmiotami. Trzeba podkreślić, że złości należy pozbywać się w taki sposób, by nie ranić innych osób – można stworzyć plakat, jak radzić sobie ze złością w sposób pokojowy.
3. Jak lew ryczę… – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń ortofonicznych. Można pokazać dziecku dwie ilustracje (słońce i ciemna chmura). Dziecko „zamienia się” w lwa. Gdy muzyka ucichnie, a dorosły podniesie ilustrację ze słońcem, „lew” kładzie się na dywanie i mruczy (tak jak lew wygrzewający się na słońcu: mrrrrrrrrr); zaś gdy podniesie ilustrację z chmurą – „lew” głośno ryczy niezadowolony: łaaaaaa.
4. Drzewko, otrząśnij się – zabawa rozwijająca umiejętność rozładowywania napięć. Dziecko stoi na dywanie. W trakcie historyjki opowiadanej przez dorosłego dziecko potrząsa kolejnymi częściami ciała. Jesteśmy wszyscy jabłonkami, których gałęzie są pełne dojrzałych, ciężkich jabłek. Owoce ważą tak dużo, że chcemy się ich pozbyć. Dlatego też najpierw strząsamy je z tej gałęzi (prawa stopa). Teraz kolej na następną gałąź (lewa stopa), a teraz strząśniemy owoce z tej gałęzi na górze (prawa ręka) i jeszcze z tej wyższej (lewa ręka). Kilka jabłek nie chce spaść, dlatego musimy ponownie bardzo mocno potrząsnąć wszystkimi gałązkami (całym ciałem). Gdy „drzewka” już uwolnią się od ciężaru, mogą zatańczyć taniec radości (do dowolnej wesołej muzyki).
5. Kwiaty dla ciebie… – rysowanie pod dyktando. Można poprosić dziecko, by przypomniało sobie zachowanie lwa po tym, jak ryknął na strusia (najpierw udawał, że nic się nie stało; potem przemyślał swoje zachowanie; w końcu przeprosił). Można zadać pytania: Czy warto przepraszać? W jaki sposób można przeprosić kogoś, komu sprawiło się przykrość? Prowadzący podsumowuje rozmowę stwierdzeniem: Można podarować kwiaty – chociażby narysowane! Aby ułatwić rysowanie, warto nauczyć dziecko krótkiego wierszyka:

Kwiatek
W środku koło, na nim płatek,
drugi płatek, trzeci płatek,
czwarty płatek,
jeszcze kreska. I jest kwiatek.

źródło: magazyn Bliżej Przedszkola

Piątek 03.04.2020 r. „Mali architekci”

Dzień dobry,
Dzisiaj dzieci będą mogły zamienić się w architektów wnętrz 🙂 Oto propozycje zabaw:

1. Zabawa dydaktyczna „To już wiem”
Proszę wcześniej przygotować zdjęcia poznanych zawodów, np ze strony:
https://przedszkolankowo.pl/2017/02/04/zawody-plansze/
i patyczki do liczenia (lub inne liczmany, np. klocki tej samej wielkości). Proszę położyć przed dzieckiem pudełko z ilustracjami, a patyczki trzymać w dłoni. Na początek proponuję porozmawiać z przedszkolakiem o tym, czy potrafi wymienić nazwy zawodów, które poznał w tym tygodniu. Po każdej wymienionej nazwie należy odłożyć jeden patyczek obok dziecka. Później wspólnie je policzcie. Następnie proszę otworzyć pudełko i zachęcić dziecko do wylosowania zdjęcia tak, aby rodzic nie zobaczył co jest na ilustracji. Zadaniem przedszkolaka jest ułożenie zagadki o zawodzie, który widzi na kartce. Rodzic odgaduje.

2. Rozmowa „Mały architekt”
Proszę, aby dziecko wymieniło skojarzenia do słowa: „pokój”. Rodzic może podać krótką informację na temat zawodu: projektant wnętrz.
Oto krótka notatka: Projektant wnętrz to osoba, która przygotowuje projekt pomieszczenia. To w jego głowie rodzi się pomysł, jak ma wyglądać dane wnętrze, w co powinno być wyposażone, jakie kolory mają w nim występować.
Potem można pokazać dziecku na komputerze projekty różnych pomieszczeń i zapytać, jaki pokój chciałoby zaprojektować dla siebie.

3. Praca plastyczna „Projekt wymarzonego pokoju”
Proszę wcześniej przygotować pudełko po butach, małe pudełeczka, plastelinę, skrawki papieru, farby, kredki, klej. Dziecko otrzymuje zestaw do wykonania pracy konstrukcyjnej. Proszę wspierać przy wykonywaniu drobnych elementów, ale nie wpływać na projekt. Chwalić za inwencję, dobór materiałów i połączenie kolorów – w ten sposób pokazuje się dziecku, na co zwracać uwagę, by projekt był estetyczny.
Oto przykładowe projekty:

Blog Hurtownia Opakowań - Blog o kartonach i opakowaniach.: Jak ...Makieta pokojuMój wymarzony pokój - Szkoła Podstawowa nr 3 w Pile

4. Zabawa „Przejdź po linii nad przepaścią”
Do zabawy potrzebny będzie długi sznurek. Proszę z niego ułożyć wzór na podłodze. Dziecko przechodzi po ułożonym rysunku, starając się zapamiętać jego kształt. W dalszej części zabawy proszę zabrać sznurek. Zadaniem przedszkolaka jest odtworzyć wcześniejszy rysunek. Niech idzie po kształcie, który zapamiętał.

5. Gra „Dobble-zawody”
Jako podsumowanie tygodnia przesyłam zestaw kart do gry dobble. W skład kompletu wchodzi karta ze spisem ilustracji oraz instrukcją i 7 okrągłych kart, a każda z nich zawiera trzy ilustracje, jest unikalna i łączy się z innymi kartami tylko jednym symbolem. Wycięte karty, rozdajemy pomiędzy graczy obrazkami do dołu. Na środku odkrywamy jedną kartę. Na znak wszyscy gracze odsłaniają pierwszą z kart na swoim stosie. Kto pierwszy odnajdzie i nazwie wspólny symbol dla swojej karty i karty na środku stołu, kładzie swoją kartę na środek. Celem jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart ze swojego stosu.

dobble-zawody

Życzę miłego weekendu 🙂

Czwartek 02.04.2020 r. Wyliczanki

Dzień dobry, przesyłam dzisiejsze propozycje zabaw i ćwiczeń.

Proponuję, aby rozpocząć dzień od wspólnej gimnastyki 🙂 Można wykorzystać ćwiczenia gimnastyczne z filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

1. Zabawa „Jakie to słowo?”
Proszę z dzieckiem usiąść naprzeciw siebie. Niech dziecko rzuci piłką do rodzica, wymawiając pierwszą sylabę wybranej przez siebie nazwy zawodu, np. kie-rowca, kas-jer, pie-karz. Rodzic, gdy złapie piłkę dokańcza wyraz, tak aby powstała nazwa zawodu. Następnie rodzic mówi pierwszą sylabę i rzuca do dziecka, a przedszkolak dokańcza wyraz.
2. Zabawa z piłką „Wyliczanka”
Proszę rytmicznie z dzieckiem podawać piłkę zgodnie z prostą wyliczanką, np. Entliczek, pentliczek”. Ta osoba, na którą przypadnie koniec wyliczanki, ma wykonać jakieś zadanie ruchowe, np. skakanie obunóż, wykonać 5 pajacyków.
3. Zabawa „Liczysz ty, liczę ja”
Proszę wcześniej przygotować jednorazowe kubeczki w dwóch kolorach i włożyć je do dwóch koszyków lub pudełek. Rodzic prosi dziecko, aby zabrało z koszyka tyle kubków każdego koloru, ile ma palców u jednej ręki. Przedszkolak tworzy z nich dwa zbiory. Niech ułoży kubki do góry dnem rzędami, parami, w określonym rytmie. Niech policzy każdy zbiór. Proszę zwrócić uwagę, aby każdy kubeczek został dotknięty palcem. Zabawa uczy poprawnego liczenia i określania liczebnikiem zbioru pięcioelementowego.
4. Zabawa ruchowa „Rymowanka podpowiada”
Proszę włączyć muzykę relaksacyjną, np. https://www.youtube.com/watch?v=Y2qzY9Y0ONQ
Dziecko kołysze się w jej rytmie. Podczas przerwy w muzyce, proszę wyrecytować wyliczankę: „Raz, dwa, trzy, skaczesz/klaszczesz/tupiesz ty” i pokazać na dziecko.
5. Rozmowa na temat „Co mamy w buzi”
Proszę podawać kolejno polecenia do wykonania: „Połóż rękę na głowie”, „Dotknij palcem wskazującym nosa”, „Chwyć się za prawe ucho”, „Poklep się po policzkach”, „Pomasuj lewą łydkę”, „Pogłaszcz uda”, „Postukaj łokciami”, „Pomaluj palcem brwi”. Następnie proszę powiedzieć, aby wymieniło narządy jamy ustnej. Proszę rysować wymieniane przez dziecko części na dużej kartce. Niech przedszkolak prezentuje dźwięki, które mogą być wydawane za ich pomocą, np. kląskanie językiem, parskanie ustami, szczękanie zębami, mlaskanie, cmokanie. Zabawa utrwala nazwy poszczególnych części ciała, a także umożliwia poszukiwanie źródeł dźwięku.
6. Zabawa ruchowa przy piosence „Head, shoulders, knees and toes”
Proszę odtworzyć piosenkę w j. angielskim, którą dziecko zna. Niech pokazuje ruchem i gestem treść utworu. Można się do zabawy przyłączyć 🙂
Piosenkę można znaleźć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=RuqvGiZi0qg
7. Zabawa „Zgadnij, kim będę?”
Zabawa polega na narysowaniu przez dziecko zawodu, jaki chciałoby wykonywać w przyszłości, gdy będzie dorosły. Następnie proszę odgadnąć, co przedstawia rysunek.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Środa 01.04.2020 r. „Dentysta i twórca ludowy, kim oni są?”

Drodzy Rodzice,
oto propozycje kolejnych zabaw i ćwiczeń:

1. Film edukacyjny ” Zęby i ząbki”
Proszę odtworzyć dziecku materiał edukacyjny na temat prawidłowego szczotkowania zębów.
Film można zobaczyć na stronie internetowej:

Następnie przedszkolak za pomocą swojej szczoteczki prezentuje Rodzicowi jak należy myć zęby.

2. Piosenka „Fruzia u dentysty”
Proszę włączyć piosenkę „Fruzia u dentysty”: https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=zAF03I2IQ8s
Następnie dziecko opowiada o czym była piosenka. Odpowiada na pytania:
1. Czym zajmuje się dentysta?
2. Dlaczego chodzimy do dentysty?
3. Czy dentysta jest potrzebny?
4. Co by było, gdyby nie było dentysty?
5. Jak wtedy wyglądałyby nasze uśmiechy?

3. Zabawy i gry matematyczne.
Mogą Państwo pobrać karty pracy ze strony: https://drive.google.com/file/d/0B7HU0DcVrlesYm4tdFg2S0lqNkU/view
Należy nakleić zęby na odpowiedniej cyfrze (plastelina lub kuleczki z białej bibuły), nakleić tyle zębów ile wskazuje cyfra. Przykłady gry pokazane są na stronie:

https://www.totschooling.net/2017/01/teeth-number-games-for-preschool.html

4. Film edukacyjny o twórczości ludowej.
Proszę pokazać film edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=iKRqj0a1W24
Następnie proszę pokazać zdjęcia ażurowych serwetek. Będzie to wprowadzenie do tematu pracy plastycznej.
serwetka ażurowa drewniana śr.20cm złota - kuchnia - różne ...Wykrojnik serwetka ażurowa Craft Passion

5. Praca plastyczna „Moja serwetka”
Proszę wcześniej przygotować kwadratową kartkę papieru, nożyczki, ołówek. Kartkę papieru należy złożyć na pół i ponownie na pół tak aby otrzymać mniejszy kwadrat. Następnie złożyć go na pół. wzdłuż przekątnych tak aby otrzymać trójkąt. Teraz można odciąć na półokrągło brzegi kartek które nie są ze sobą połączone. Po obu stronach złożonej kartki przedszkolak może wykonać po 3 nacięcia w kształcie trójkątów (lub inne kształty). Nie dochodzimy jednak do samego końca kartki. Na koniec należy rozłożyć kartkę i rozprostować zagięcia. Serwetka jest gotowa 🙂

Można się zainspirować serwetką ze strony: https://czasdzieci.pl/inspiracje/id,17345c8.html

6. Zabawa ruchowa „Wzorek na dywanie”
Proszę wcześniej przygotować paski z bibuły do każdej ręki. Dziecko za pomocą pasków ilustruje charakter muzyki haftując w ten sposób wzorek na dywanie. Proszę włączyć do zabawy „Taniec węgierski nr 5” Brahmsa.

7. Zabawa plastyczna „Rosnące farby”
Jako zabawę popołudniową proponuję wykonać prosty eksperyment z rosnącymi farbami. Przepis na wykonanie farbek można znaleźć tutaj: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/08/rosnace-farby-przepis/
Na kartce A4 przedszkolak tworzy pracę plastyczną na wybrany przez siebie temat, może być „Wiosenna łąka” 🙂 Następnie rodzic „wypieka” pracę w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W. Farbki wysychają, twardnieją i unoszą się tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia. Można spróbować też w piekarniku: 180 stopni, 1,5-2 min.

 

Wtorek 31.03.2020 r. „U zegarmistrza – życie motyla”

Dzień dobry, oto dzisiejsze propozycje zabaw:

1. Zagadki „Jaki to zawód?”
Proponuję zadać zagadki dzieciom o zawodach. Nazwy zawodów można podzielić na sylaby i je przeliczyć, 5-latki mogą spróbować określić pierwszą głoskę w wyrazie. Przesyłam przykładowe zagadki ze strony www.miastodzieci.pl

Zagadki o zawodach


Proszę żeby ostatnia zagadka była o zegarmistrzu (też jest na stronie).

2. Film edukacyjny „Czas, zegar i zegarmistrz”
Proszę odtworzyć film, który pokazuje w zabawny sposób zawód zegarmistrza.
https://www.youtube.com/watch?v=-HFIGiRk0g4
Po obejrzeniu filmu można z dzieckiem porozmawiać na temat pracy zegarmistrza, a także na temat czasu i zegarów.

3. Zabawa słuchowa „Tik – tak”
Dziecko zamyka oczy. Proszę dać mu do posłuchania odgłos tykającego zegara. Niech spróbuje odgadnąć co słyszy i naśladować usłyszane odgłosy. Następnie niech wskaże wszystkie zegary w domu. Może też powiedzieć czym się różnią, np. wielkością itp.

4. Zabawa ruchowa „Zegary”
Proponuję pobawić się z dzieckiem w zabawę ruchową, w której należy naśladować na zmianę, wielki zegar stojący, mały zegar ścienny i maleńki zegarek noszony na ręku. Na sygnał „wielki zegar”- przedszkolak woła bim- bom, przenosząc ciężar ciała z boku na bok. Na sygnał – „mały zegar”, dziecko woła tik-tak, poruszając się marszowym krokiem. Na sygnał -„maleńki zegarek”, biega wołając: tiku-tiku. Zabawę powtarzamy kilka razy.

5. Zabawa „Życie motyla”
Proszę pokazać dziecku stadia rozwoju motyla: https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/05/CYKL-ŻYCIA-MOTYLA.pdf
oraz porozmawiać z nim o cyklu życia motyla, czyli jak z gąsienicy powstaje piękny motyl. Można wykorzystać wiersz ze strony: https://przedszkolankowo.pl/2017/05/07/brzydkie-kaczatko-czyli-jak-z-gasienicy-powstal-piekny-motyl-wiersz-pomoce/
A oto propozycja pracy plastycznej na dziś:
Wcześniej proszę przygotować: bibułę w różnych kolorach, kartkę A4, nożyczki, wodę, szablon motyla. Proszę, aby dziecko powycinało paski z bibuły. Następnie można je zamoczyć w szklance wody i układać kolejno na kartce A4 lub poukładać suche paski na kartce, a następnie spryskać wodą. Potem należy zdjąć bibułę z kartki i poczekać aż wyschnie. Teraz dziecko odrysowuje szablon motylka na kartce i wycina wzdłuż linii. Tak powstaje kolorowy motyl, można do niego dokleić pozostałe elementy.

6. Ćwiczenia grafomotoryczne, które można wykonać popołudniu
Ze strony internetowej www.bystredziecko.pl można wydrukować kartę pracy: http://bystredziecko.pl/cwiczenia-grafomotoryczne-motyl-02/

 

Życzę miłego dnia 🙂

Poniedziałek 30.03.2020 r. „Zawody naszych rodziców”

Dzień dobry, poniżej zamieszczam propozycje zabaw i ćwiczeń na dzisiejszy dzień.
Temat tygodnia: „Jakie znamy zawody?”
Proponuję, aby rozpocząć dzień od zabawy logopedycznej, podaję kilka przykładów:

– przy otwartej buzi liczymy górne zęby językiem (żuchwa nieruchomo)
– udajemy, że język to pędzel, a buzia to mieszkanie do pomalowania. Malujemy najpierw kropeczki na podniebieniu, policzkach, a na koniec musimy wszystko dokładnie zamalować. (żuchwa nieruchomo)
– próbujemy dotknąć językiem do nosa
– do podniebienia twardego możemy przykleić opłatek i poprosić dziecko o oderwanie go samym językiem
– strzelanie z języka: przyklejamy mocno język do podniebienia i mocno odklejamy
– karuzela: przy zamkniętej buzi dziecko wkłada język między wargi, a zęby i kręci w kółko (źródło: www.nebule.pl)

1. Zabawa pantomimiczna „Jakie to zawody?”
Wcześniej należy przygotować ilustracje przedstawiające zawody. Plansze można pobrać ze strony: https://przedszkolankowo.pl/2017/02/04/zawody-plansze/
Następnie dziecko próbuje przedstawić zawód z obrazka za pomocą gestów i ruchu, zadaniem rodzica jest odgadnięcie jaki zawód przedszkolak pokazuje. Potem można omówić z dzieckiem poszczególne zawody, wymienić ich atrybuty.
2. Zabawy ruchowe i ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową
Poniedziałek w naszym przedszkolu jest dniem gimnastyki. Proponuję, aby dziś trochę poćwiczyć 🙂
a) Zabawa równoważna „Do koszyka”
Proszę położyć w rogu pokoju pudełko lub koszyk. Dziecko maszeruje dookoła pokoju z rękami wyciągniętymi na boki. Proszę położyć na jego dłoni woreczek (wypełniony np. ziarnami ryżu), zadaniem dziecka jest schylanie się przy koszyku i wkładanie do niego woreczka. Zabawę powtarzamy kilka razy.
b) Zabawa z elementami skoku „Podskocz najwyżej, jak potrafisz!”
Dziecko skacze obunóż najwyżej, jak potrafi. Na hasło „Stop!”, staje w lekkim rozkroku i swobodnie oddycha. Zabawę powtarzamy kilka razy.
c) Ćwiczenia dużych grup mięśniowych
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym z woreczkiem na głowie. Następnie zrzuca woreczek z głowy w przód, w tył, w lewo, w prawo.
d) Ćwiczenia wieloznaczne
Dziecko stoi w małym rozkroku –wykonuje  skłony w dół z przysiadami i sięganiem rękami do podłogi, następnie wykonuje zamachy rękami w prawo i w lewo. Po tym ćwiczeniu wysoko wspina się na palcach z wyrzuceniem ramion w górę. Na koniec podskakuje obunóż z wyrzutem ramion w górę. Proszę powtórzyć 3 razy.
3. Zabawa „Jaki zawód wykonują moi rodzice?”
Jest to okazja do wspólnej rozmowy o zawodzie rodziców, o ich miejscu pracy, czym się zajmują. Proszę zwrócić uwagę, aby przedszkolak mówił całymi zdaniami. Podsumowaniem rozmowy może być wykonanie rysunku zatytułowanego „Zawody moich rodziców”.
4. Gra „Piotruś-zawody”
Przesyłam Państwu propozycję gry z domownikami. Materiał zawiera 6 stron, na których znajdują się dwie wersje 25 kart do wycięcia. Karty należy rozdać pomiędzy graczy. Każdy gracz odkłada pary ze swoich kart, następnie ciągnie kartę od osoby siedzącej po prawej stronie, jeśli ma parę, odkłada ją. Grę przegrywa ten, który zostanie z niesparowaną kartą Piotrusiem.
4741

 

#zostańwdomu – fotorelacja 23.03.2020 r. – 27.03.2020 r.

Tydzień 23.03.2020 r. – 27.03.2020 r.
Minął pierwszy tydzień od kiedy realizujemy kształcenie na odległość. Rodzicom i Dzieciom, które się zaangażowały w realizację ćwiczeń i zabaw gratuluję i dziękuję za poświęcony czas.
Zachęcam, aby Pajacyki dzieliły się z nami swoją pracą i twórczością 🙂
Pozdrawiam całą grupę serdecznie i zapraszam do dalszych zabaw!
Przypominam, że prace można przesyłać na adres: pajacykizaw@gmail.com

Piątek 27.03.2020 r. Historia pewnej podróży

Poniżej zamieszczam propozycje na dzisiejszy dzień:

1. Zabawa w rymowanki
Proszę o przeczytanie początku zdania w poniższych rymowankach. Zadaniem dziecka jest dokończenie ich słowami, które się rymują, np.
„Koń był jak…(słoń)”
„Kotek wskoczył na…(płotek)”
„Lisek srogi nie miał…(nogi)”
„Ptaszki śpiewają a gąski…(gęgają)”
„Na hipopotama nie zgodzi się…(mama)”
„Kiedy słonko świeci, radosne są…(dzieci)”

2. Zabawa „Spotkanie z sójką”

Proszę przeczytać wiersz J. Brzechwy pt. „Sójka”. Następnie zadać dziecku pytania: „Kto jest bohaterem wiersza?”, „Co robi?”, „Co planuje?”, „Czy jej się to udało?”. Niech przedszkolak stara się zapamiętać miejsca, w których była sójka. Następnie proszę przeczytać jeszcze raz wiersz i zapytać dziecko, ile miejsc zapamiętało. Proszę, aby rodzic pokazał na mapie Polski miejsca z wiersza i opisał razem z dzieckiem podróż sójki. Następnie rodzic wyjaśnia zwrot „wybierać się jak sójka za morze” i poszukuje razem z dzieckiem przykładów sytuacji, kiedy można tak powiedzieć.

Wiersz można znaleźć pod adresem: http://wiersze.juniora.pl/brzechwa/brzechwa_s07.html#dalej4

3. Rozmowa o gniazdach
Jeśli jest to możliwe, proszę pokazać dziecku książkę o ptakach. Niech ją przegląda szukając gniazd i zwraca uwagę na to, jak wyglądają, czy są duże, czy małe, z czego zostały zbudowane itp.
Zdjęcia ptaków i ich gniazd można zobaczyć też na stronie:

PTAKI – plansze zestaw 4


Można zadawać pytania: „Jaki kształt mają gniazda?”, „Gdzie się znajdują?”.

4. Zabawa plastyczna „Ptasie gniazdo”
Oto propozycja wykonania pracy plastycznej:Proszę wcześniej przygotować papierowy talerzyk, lub koło wycięte z papieru, brązowy papier, klej, nożyczki, brązową farbę. Przedszkolak maluje talerzyk farbą. W czasie, gdy talerzyk schnie, wycina paski z papieru. Następnie przykleja je na talerzyk tworząc gniazdo. Teraz niech zadziała wyobraźnia dzieci – jak wykonać ptaszki w gnieździe? Oto pomysł:
http://ikwdomowymzaciszu.blogspot.com/2017/03/ptaszki-w-gniezdzie.html


5. Rozmowa „Czy łatwo jest zbudować gniazdo?”
Jakie jest zdanie dzieci? Proszę zapytać też jak wyobrażają sobie zrobienie tego ustami i stopami.

Miłego weekendu!