Aktualności Smerfy 2019-2020

Podsumowanie tygodnia 30.03.2020 r.- 3.03.2020 r.

Drodzy Rodzice i Przedszkolaki,

minął kolejny tydzień nauki i zabawy na odległość. Z tego miejsca chcemy podziękować Rodzicom za zaangażowanie a Przedszkolakom za tak wspaniałą realizację zadań.

Wszystkie Wasze prace są doskonałe!

Pozdrawiamy wszystkich Rodziców i Nasze kochane Przedszkolaki.

Pani Monika i Pani Kamila

 

Poznajemy ptaki – piątek 03. 04.2020 r.

Dzień dobry,

1.Na początek zapraszamy do wspólnej gry w memory. Gra pozwala ćwiczyć koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz pamięć. Proszę o podzielenie na sylaby każdej znalezionej pary ptaków. Powodzenia!

memory ptaki.

 

2. Poznajemy ptaki – rozmowa na temat obrazków, inspirowana wierszem K. Datkun–Czerniak „Ptaszek opowiada”

Słuchanie wiersza „Ptaszek opowiada”
Zielenią się listki
na smukłej topoli
i ptaszek tam śpiewa.
Opowiada listkom
o swojej wędrówce:
co widział, co słyszał
w obcych krajach, hen!
Ile przebył gór i mórz,
aby wreszcie wrócić już.
Bo tu jego dom,
tu kochane drzewa,
wśród gałęzi tutaj
najpiękniej się śpiewa!

Rozmowa na temat wiersza. Rodzic pyta: O czym ptaszek opowiadał listkom? Dlaczego ptaki do nas wracają? Rozkłada mapę świata.
Pyta: Gdzie zimują ptaki? Jaką drogę pokonują podczas wiosennych podróży? Dziecko, przy pomocy rodzica, odszukuje na mapie Afrykę, gdzie zimują np. bociany, i Europę, a w niej Polskę. Pokazuje dziecku, jaką drogę musiały pokonać ptaki, aby wrócić ponownie do naszego kraju.
Dziecko zaznacza paluszkiem trasę przelotu ptaków.
Dla chętnych : Proszę odszukać inne miejsca zimowania ptaków . Np. jaskółki zimują w Afryce i w tropikalnej części Azji. Żurawie spędzają zimę w Azji, w Afryce i na Pół-wyspie Iberyjskim. Skowronek zimuje w basenie Morza Śródziemnego i w Europie Zachodniej. Jerzyk zaś zimą przebywa w Afryce

3.Oglądanie i porównywanie jaj ptaków

Rodzicu, pokaż dziecku zdjęcia przedstawiające :kurę, strusia , indyka , przepiórkę oraz kaczkę . (link poniżej)  Poproś dziecko o połączenie jajka z odpowiednim ptakiem. Porównajcie wielkości jajek, opiszcie wspólnie występujące różnice.

Poproś dziecko o dokończenie zdania ” Gdybym umiał latać to….” – tutaj liczą się wszystkie pomysły dziecka, rozwijamy w nim kreatywność.

Ptaki i ich jajka

 

4. Tworzymy album ptaków – zajęcia plastyczne

Dziecko wybiera obrazek ptaka a następnie jego cień czyli szablon. Samodzielnie wycina szablon a następnie odrysowuje go na białej kartce papieru. Kolorową włóczką oklejają kontur ptaka, jeśli nie mają Państwo włóczki  w domu dziecko może obrysować szablon pisakiem. Następnym krokiem jest wypełnienie środka szablony ptaka wg twórczości dziecka .Można użyć : kredek, pisaków, farb, plasteliny , zwiniętych kulek papieru kolorowego,.

Przesyłam Państwu przykładowy obraz ptaka oraz jego szablon

Sylwetka ptaka wilga.

 

To ostatnie zajęcia w tym tygodniu. Dziękujemy! Życzymy miłego weekendu. Pozdrawiamy pani Monika i pani Kamila

Zabawa dydaktyczna „W kurniku” oraz nauka piosenki „Bocian i żaby” czwartek 2.04.2020 r

Witamy serdecznie w kolejnym dniu wspólnych zajęć.

1.Zabawa ruchowa z piosenką „Kaczuszki”

Rodzicu, poproś dziecko aby śpiewając chodziło dookoła pokoju/dywanu rytmicznie maszerując

Oto link do piosenki:

Kaczuszki

2.Zabawa matematyczna „Liczymy podwórkowe ptaki”

Rodzicu, proszę daj dziecku kopertę z liczmanami ( jajkami), cyframi i znakami działań matematycznych. Zadaj kilka zadań matematycznych dziecku.

Liczmany do ściągnięcia

Przykładowe zadania tekstowe:

 

A)  Na podwórku spaceruje 8 kurczaków. Gospodyni zagania 2 kurczaki do kurnika. Ile kurczaków zostało na podwórku?

Dziecko liczy na liczmanach ( jajkach, kredkach, klockach ) następnie wykonuje działanie na liczbach ze znakami matematycznymi

8-2=6   ( dziecko samodzielnie układa działanie)

 

B)  Nad staw przyszło 7 gęsi. Jedna wskoczyła do wody . Ile gęsi zostało na brzegu? Jak to zapisać?

7-1=6

 

C) Do kurnika wchodzą 3 kurczaki. Po chwili wchodzi jeszcze 7 kurczaków. Ile kurczaków weszło do kurnika?

3+7=10

 

3.Zabawa z ćwiczeniem oddechowym „Lecą piórka”.

Daj dziecku piórko lub mały kawałek papieru. Niech nosi piórko/papier na dłoni , starając się by nie spadło. Na znak rodzica, dziecko siada na dywanie  i dmucha w piórko z różnym natężeniem. Na koniec niech podrzuci piórko /papierek w górę i spokojnie obserwuje jego opadanie.

 

4.Zabawa dydaktyczna „Segregujemy jajka”

Rodzicu , wydrukuj dla dziecka papierowe jajka. ( Jajka możemy zastąpić klockami, piórkami,kredkami) (14 szt). Białą kartkę A4  podziel na 4 części. Zadaniem dziecka jest takie posegregowanie jajek  na odpowiednie pola, aby w każdym kolejnym polu znalazło się o jedno jajko więcej niż na poprzednim. Zaproponuj, aby w pierwszym polu znalazły się 2 jajka. Dalszą część segregowania dziecko wykonuje samodzielnie.

Liczmany wykorzystujemy z zadania 2.

 

5. Nauka piosenki „Bocian i żaby”

Oto link do piosenki:

Bocian i żaby

Tekst piosenki:

Kle, kle, kle, kle – słychać dookoła.Co to? Co to? Bocian żabki woła!

Przyfrunął na łąkę, przystanął na nodze.

A zielone żabki bały się go srodze, a zielone żabki bały się go srodze.

Kum, kum, kum, kum – tak cicho kumkały.

Hop, hop, hop, hop – w trawę uciekały.

 

Udanych  zajęć. Pozdrawiamy pani Monika i pani Kamila

Doświadczenia z jajkiem – zajęcia przyrodnicze. Środa 1.04.2020r.

Dzień dobry ,

Na początek dzisiejszych zajęć proponujemy zabawę logopedyczną.

1. Zabawa ma na celu usprawnienie całego aparatu mowy.

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

Nadszedł dzień urodzin Kubusia Puchatka. Jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu wraz z Krzysiem postanowili zorganizować dla niego przyjęcie niespodziankę. Krzyś zajął się przyrządzeniem tortu urodzinowego. W wielkiej misce ubił pianę z jajek (wykonujemy obroty językiem, najpierw w prawo, później w lewo), dodał do niej mąkę (wysuwamy wąski język jak najdalej do przodu) i proszek do pieczenia (wysuwamy wąski język jak najdalej do przodu). Następnie całość przełożył do blaszki i wstawił do piekarnika (wypychamy dolne zęby językiem). Kiedy ciasto było już gotowe Krzyś posmarował je masą miodową (przesuwamy językiem po podniebieniu od zębów w kierunku gardła i z powrotem). Po południu wszyscy razem zapukali do Kubusia Puchatka (wypowiadamy: puk, puk). Na widok przyjaciół i tortu urodzinowego Kubuś bardzo się ucieszył (uśmiechamy się szeroko, nie pokazując zębów). Po wysłuchaniu głośnego Sto Lat, szybko zdmuchnął świeczki na torcie (wdychamy powietrze nosem, a następnie wypuszczamy ustami) i zabrał się do jego krojenia. Krzyś pomógł mu poczęstować urodzinowym ciastem przyjaciół. Wszyscy jedli tort ze smakiem (oblizujemy się). W końcu nadeszła chwila, której Kubuś nie mógł się doczekać, a mianowicie rozpakowywanie prezentów. Szybko, więc odkleił wstążeczki, którymi były zapakowane (przyklejamy język do podniebienia i odrywamy go z głośnym mlaśnięciem).
Przyjęcie urodzinowe podobało się każdemu, szczególnie uradowany był Kubuś Puchatek, że mógł tak miło spędzić swoje urodziny i że przyjaciele go nie zawiedli.

 

2. Wprowadzenie do tematu

Rodzic pokazuje dziecku obrazki zwierząt, które wykluły się z jajka. Proszę zapytać dziecko „Co łączy zwierzęta przedstawione na obrazkach?” Jeśli dziecko nie będzie znało odpowiedzi na pytanie, postarajcie się je naprowadzić i odpowiedzcie na pytanie razem: „Wszystkie zwierzęta wykluły się z jajka.”

Oto linki do zdjęć:

kura

bocian

pingwin

wąż

wróbel

 

3.Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego.

Rodzic układa w pojemniku surowe jajko i ugotowane jajko. Dziecko dotyka kolejno jajek, potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice. Rodzic wprowadza oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej.

Wskazówka dla rodzica : Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Dzieje się tak dlatego, że ma płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony. Uniemożliwia to szybkie poruszanie się jajka.

Następnie rodzic rozbija surowe jajko. Oddziela żółtko od białka. Prosi, aby dziecko powiedziało, z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko).

 

4.Samodzielne wykonywanie doświadczeń

A)Jajko w occie – czyli jak zmienia się struktura skorupki jajka.

Potrzebne:
słoik lub szklanka
ocet
jajko

Nalejcie ocet do połowy wysokości szklanki i delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie miksturę na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany.
Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i obserwować zmiany jakie zaszły. Jak myślicie co się zmieniło?
Jajko nie ma skorupki! Skorupka jaja jest twarda dzięki zawartości węglanu wapnia. Ocet, którym zalaliśmy jajo wypłukał go, przez co skorupka stawała się miękka, aż całkowicie zniknęła.

 

B)Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka gotowanego – wkłada jajko do plastikowej, przezroczystej miski lub słoika z szerokim otworem. Dziecko obserwuje jaka jest różnica między jajkiem surowym a gotowanym . Proszę zwrócić uwagę na wypowiedzi pełnymi zdaniami.

 

5.Praca plastyczna

Opowiedz dziecku o ptaku odlatującym na zimę do ciepłych krajów i wracającym do nas wiosną. Jeśli zgadnie, że chodzi o bociana, poproś go aby opisał wygląd ptaka. Następnie pokaż mu obrazek bociana.

Przygotujcie plastelinę bądź zwinięte kulki papieru do wylepienia sylwetki bociana. Na stoliku może zostać obrazek bociana.

Oto linki:

bocian

bocian do wyklejenia

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego dnia: pani Monika i pani Kamila

 

„Przygoda zajęczycy Tosi” – opowiadanie, 31.03.2020 wtorek

Witamy,

na początek dzisiejszych zajęć proponujemy zabawę logopedyczną:

  1. Zabawa usprawniająca język, wargi, policzki”Jak języczek został żeglarzem”.

Rodzic/opiekun czyta tekst opowiadania, pokazuje ruchy języka, warg, opisane w nawiasach a dziecko naśladuje te ruchy.

        Pewnego dnia języczek wybrał się nad jezioro (kląskanie). Zobaczył łódkę, otworzył kłódkę ( otwieramy usta), wsunął kluczyk (język na brodę) i już gotowe. Wsiadł do łódki (kląskanie). Chwycił prawe, potem lewe wiosło (ruch wahadłowy języka do kącików ust). Wiosłował na zmianę prawym i lewym wiosłem (wypychanie prawego i lewego policzka). Zmęczył się, wiec chwile odpoczął. Spojrzał w górę ( język dotyka górnej wargi), zobaczył długi sznur łabędzi (oblizywanie górnej i dolnej wargi) Postanowił policzyć ptaki ( liczenie górnych i dolnych zębów). Nieco dalej nadciągały ciemne obłoki (oblizywanie podniebienia). Języczek bał się, że dopadnie go deszcz. Postanowił wracać Wiosłował prawym i lewym wiosłem( wypychanie lewego i prawego policzka), co chwilę ocierając pot z czoła( dotykanie górnych i dolnych dziąseł). Dopiero wtedy zauważył przy łódce silnik. Odłożył wiosła ( oblizywanie górnej i dolnej wargi) i włączył silnik( brrrr) i szczęśliwie dopłynął do brzegu.

Literatura:

  • Skorek E. M: 100 tekstów do ćwiczeń logopedycznych. Wyd. Harmonia, Gdańsk 2008.
  • Tońska – Mrowiec A: Języczkowe przygody i inne bajeczki logopedyczne. Wyd. Harmonia, Gdańsk 2007.

2. Słuchanie opowiadania pt. „Przygoda zajęczycy Tosi”, poniżej podajemy link do opowiadania:

https://www.dzwonek.pl/structure/demo/6566291346554880/next/~Klett~yrafa_Ola_i_Przyjaciele_dla_6latkw

3. Rozmowa o treści opowiadania.

Po wysłuchaniu opowiadania przez dziecko, dowiedz się, czy historyjka się podobała. Zadaj mu kilka pytań, aby sprawdzić, na ile zrozumiało treść, np. kto występuje w opowiadaniu, z jakiego powodu tata Tosi nie chciał, żeby jego córka wyszła z nory, czy Tosia się bała, co zrobiła, aby się nie zgubić, czy nauczyłą się czegoś nowego, jak poradziła sobie w niebezpiecznych sytuacjach, jaką naukę dla siebie możemy wyciągnąć z historii zajęcycy Tosi? itp. Pozwól dziecku na swobodne wypowiadanie się, dbaj o wielozdniowość tych wypowiedzi.

4. „Marzenia o podróżach” – burza mózgów

Przygotuj kartkę papieru i flamaster. Porozmawiaj z dzieckiem, na temat tego, czy marzy o jakiejś dalekiej podróży, gdzie chciałoby wyjechać, co chciałoby zobaczyć, co może tam zobaczyć, dlaczego wybrałoby się akurat w to miejsce itp. Zapisuj wszytskie odpowiedzi dziecka.

5. Zabawa ruchowa „Podróż”

Zachęć dziecko, aby staneło na dywanie, powiedz mu, że jego zadaniem będzie poruszanie się w taki sposób, aby naśladować poszczególne środki transportu, np. samolot – dziecko rozkłada ręce i biega po pokoju, samochód – naśladuje trzymanie kierownicy i zmianę biegów, rower – kładzie się  na plecach i nogami robi robi rowerek, statek – kładzie się na brzuchu i unosi górę nogi, pieszo – podnoszenie wysoko kolan w staniu w miejscu.

6. Moje wymarzone miejsce – rysunek

Zachęć dziecko, aby usiadło przy stoliku, poproś je aby narysowało miejsce, do którego chiałoby się wybrać. Po narysowaniu poproś, aby opowiedziało o swoim rysunku.

7. Autoewaluacja

Daj dziecku kartę z narysowanymi kołami. Poproś je, aby wycieły koła i narysowały na nich uśmiechniętą lub smutną minę w zależności od tego, czy zajęcia mu się podobały, czy nie. Jeśli dziecki namaluje smutną minę, poproś o wytłumaczenie powodów.

8. Wypełnienie karty pracy nr 125

Na koniec poproś dziecko, aby wykonało kartę pracy nr 125.

Pozdrawiamy serdecznie, iżyczymy miłego dnia: pani Monika i pani Kamila

LICZYMY – zajęcia matematyczne, 30.03.2020 poniedziałek

Temat: Wprowadzenie liczb 13 i 14

  1. Zabawa z kostkami. Przygotuj: dwie kostki do gry, kartkę pisak lub ołówek.

Usiądź z dzieckiem przy stoliku, rzucajcie na przemian dwiema kostkami na raz. Po wykonanym rzucie, dziecko zapisuje liczbę oczek z każdej kostki na kartce, w następujący sposób:

5         4

Następnie pomiędzy liczby dziecko ma wstawić znak matematyczny „+”  i „=” Po przeliczeniu ustala wynik i wpisuje go za znakiem „=”

5 + 4 = 9

Doradź dziecku, w razie potrzeby, a za dobrze wykonaną pracę pochwal.

Zabawę tę, można kontynuować również ze znakami:  „-”     „<”   „>”.

Każdą wersję z różnymi znakami powtórzcie kilka razy.

2. Liczba 13 i 14

Pokaż dziecku planszę z liczbą 13. Jej formę graficzną znajdziecie pod linkiem:

https://storage.googleapis.com/mcourser-poland-imported-resources/2020/3/25/18/46/6410098767953920/k124_liczby_13-14.pdf

następnie poproś by za pomocą dwóch kawałków sznurka lub sznurowadła ułożyło liczbę 13.

Ułóż przed dzieckiem, z prawej strony 6 kloców żółtych, po lewej stronie 7 kloców niebieskich (możecie użyć innych przedmiotów) i policzcie ile razem jest klocków. Wykonajcie do tego zapis graficzny: 6 + 7 = 13

To samo powtórzcie z liczbą 14.

3.  Gra „Liczymy – mierzymy”. Przygotuj miarkę stolarską (jeśli nie masz może być krawiecka).

Pokaż dzecku miarkę i wytłumacz do czego służy. Zabawa polega na tym, że dziecko ma zmierzyć miarką, z twoją pomocą, w domu 10 różnych przedmiotów, np. meble, zabawki lub inne sprzęty (najlepiej jeśli nie będą za duże). Za każdym razem mierzcie od zera i zapisujcie długość wybranego przedmiotu. Następnie, pokaż dziecku na miarce liczbę 13 i 14 i sprawdźcie, czy któryś z przedmiotwów miał taką długość.

Inna wersja tej zabawy to : szukamy przedmiotów o długości 13 lub 14 cm.

4. Zabawa rzutna z gazetą. Przygotuj siedem kartek ze starej gazety lub czasopisma.

Daj dziecku przygotowane gazety, niech jedną kartkę rozedrze na pół. Następnie, niech każdą połówkę gazety mocno zgniecie w dłoniach, w ten sposób powstanie 14 gazetowych kul. Zrobionymi kulami rzucajcie do ustawinego w odległości ok. 2-3 m kosza, (może być duży garnek jeśli nie masz). Na koniec policzcie kto miał więcej trafnych rzutów. Zwycięzcę nagrzdzamy oklaskami!

5. Wypełnianie karty pracy nr 124

Wykonajcie zadania w karcie pracy nr 124, poniżej pdaję doniej link:

https://www.dzwonek.pl/structure/demo/6566291346554880/next/~Klett~yrafa_Ola_i_Przyjaciele_dla_6latkw

Na dziś to tyle! Życzymy miłej wspólnej zabawy i zapraszamy do odwiedzenia strony jutro – wychowawczynie 🙂 Pani Monika i Pani Kamila.

 

 

 

 

 

KONSULTACJE TELEFONICZNE

Rodzicu,

W obecnej sytuacji pandemii wyznaczamy dla Państwa nową formę współpracy – kontakt telefoniczny z wychowawcą.

Dla naszej grupy SMERFY wyznaczono:

środa, godz. 15.30 – 16.30 – Pani Kamila Madej

wtorek, godz. 10.00 – 11.00 – Pani Monika Kluza

 

27.03.2020 piątek – zajęcia matematyczne, wprowadzenie znaków mniejszości i większości.

Witamy serdecznie w kolejnym dni naszej pracy.

Temat dnia: Mniej, a może więcej? 

  1. Przypomnienie wiadomości. Rodzicu:

Zapytaj dziecko jakie liczby już zna. Zachęć je do wymienienia ich w kolejności od najmniejszej do największej. Następnie poproś by wymieniło znaki matematyczne, które już zna: +; -; = dodawania, odejmowania i równości. Napiszcie te znaki na kartce, i sprawdzdź, czy dziecko pamięta, co to znaczy „odjąć coś od czegoś”, „dodać coś do czegoś”, „coś jest równe czemuś”.

2. Zabawa „Kto z nas ma więcej?”

Poproś, aby dziecko usiadło naprzeciwko ciebie, dłonie schowajcie za plecami i na umówiony sygnał pokażcie przed sobą dowolną liczbę palców. Następnie zachęć dziecko, by porównały, kto pokazał więcej palców. Zabawę powtórzcie kilka razy.

3. Zabawa „Których klocków jest mniej?”

Przygotuj dwa zbiory, w jednym połóż 12 klocków (najlepiej w jednym kolorze np. żółtym), w drugim 8 zbiorze (najlepiej w jednym kolorze np. czerwonym). Poproś aby dziecko nałożyło żółty klocek na czerwony. Zapytaj, których jest więcej a których jest mniej. Niech pod zbiorami napiszą odpowiednie liczby.

4. Wprowadzenie znaków < ; >.

Wytłumacz dziecku, że to co robiliście przed chwilą, czyli określania, czy w zbiorze jest więcej, czy mniej elementów, ma swoje znaki. Zaprezentuj je dziecku rysując na kartce, wytnij je by dziecko mogło nimi manipulować. Wytłumacz, w jaki sposób ich używamy i rozpoznajemy. Ułóż zbiory tak by po jednej stronie było 5 klocków, a po drugiej 3 klocki, pomiędzy zbiorami połóż znak większości 5>3. Zróbcie kilka takich przykładów ze znakiem większości. Następnie ułóż zbiory tak by po jednej stronie było 6 klocków, a po drugiej 8 klocków, pomiędzy zbiorami połóż znak mniejszości 6<8. Zróbcie kilka takich przykładów ze znakiem mniejszości. Na koniec ułóż po jednej stronie 5 kloców, po drugiej stronie też 5 klocków, pomiędzy nimi połóżcie znak równości. Zróbcie kilka takich przykładów.

Wykonajcie kartę pracy nr 122, link: https://www.dzwonek.pl/lesson/view/4848036227579904/next/~courses~5149680433889280

Na koniec, (może po południu) wykonajcie pracę plastyczną „Moja Wielkanoc”.

Narysuj dziecku na kartce flamastrem kontury 3 jajek, zachęć by je udekorowało według własnego pomysłu. Mogą kolorować, wyklejać, malować farbami. Po wyschnięciu niech dziecko wytnie wykonane pisanki.

Pochwalcie się swoimi pracami ma WathsApp. Będziemy bardzo szczęśliwe 🙂

Życzymy miłej pracy, wytrwałości i duuużo zdrówka.

Pani Monika i Pani Kamila 🙂

 

 

26.03.2020 r. Czwartek – zajęcia z zakresu przygotowania do nauki czytania i pisania

Temat dnia:

Wprowadzenie litery B, b na przykładzie wyrazów podstawowych

babka, baranek.

  1. Ilustracje związane ze świętami wielkanocnymi.

Proszę pokazać dziecku poniższe ilustracje, przez chwilę wspólnie porozmawiajcie o nich. Poproś pociechę by nazwała zaprezentowane na zdjęciach przedmioty odnosząc się do ich znaczenia w czasie świąt.

2. Pogadanka „Święta w naszym domu”

Proszę zachęcić dziecko do rozmowy o tym, jak wyglądają przygotowania do świąt w Waszym domu – kto przygotowuje święta, w jaki sposób, jak dziecko uczestniczy w tych przygotowaniach.

3. Symboliczny baranek – wprowadzenie litery B, b.

Rodzicu, pokaż dziecku jeszcze raz ilustrację baranka. Wytłumacz dziecku, dlaczego w czasie tych świąt jest on tak ważny. Zapytaj dziecko na jaką głoskę zaczyna się wyraz”baranek”, poproś by podzieliło ten wyraz na sylaby.

Pokaż również zdjęcie babki (ciasta) i zapytaj czy wie co to jest. Zapytaj ile głosek B słyszy w wyrazie babka. Zapytaj dziecko na jaką głoskę zaczyna się wyraz”babka”, poproś by podzieliło ten wyraz na sylaby.

Pokaz dziecku zapis tych wyrazów i poproś by je przeliterowały. Poproś by pokazało wszystkie samogłoski występujące w tych wyrazach.

baranek

babka

4. Wyrazy na literę B – zgadywanki

Pobaw się z dzieckiem – dokończ zdanie:

Mama twojej mamy to …(babcia)

Zakładasz je przed wyjściem na dwór …(buty)

Kolorry flagi Polski to czerwony i …(biały)

Owad w kropki to …(biedronka)

Jeśli nie myjemy rąk znajdują się na nich … (bakterie) – to pyt. na czasie 🙂

Można wymyślać zgadywanki według własnego uznania.

5.  Proszę pokaż dziecku zapis graficzny małej i wielkiej litery B, b w karcie pracy 121.

Na aplikacji dzwonek.pl, którą wszyscy mają.

https://www.dzwonek.pl/lesson/view/6245174174023680/next/~courses~5149680433889280

Zapytaj z czym mu się ta literka kojarzy, omówcie jak wygląda ta litera. Poproś by napisało poznaną literkę w powietrzu lub na arkuszu papieru.

6. Zabawa ruchowa – „Poruszam się jak …”

Zachęć dziecko by stanęło na środku pokoju, wymieniaj zwierzęta, których nawy zaczynają się na literę B (np. bocian, bóbr, baran, bąk, bielik). Zadaniem dziecka jest poruszanie się w sposób charakterystyczny dla tych zwierząt.

7. Na koniec wypełnij z dzieckiem kartę pracy nr 121

To tyle na dziś, jesteśmy przekonane, że dacie radę, życzymy miłego dnia 

Pani Monika i Pani Kamila:)

25.03.2020 r Zajęcia z zakresu edukacji plastycznej oraz edukacji muzycznej

Drodzy Rodzice,
w związku z nietypową sytuacją będziemy w ramach realizacji Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego i zgodnie z uchwałą MEN zamieszczać propozycje zabaw i ćwiczeń z dziećmi w domu.

1.W poniższym linku znajdą Państwo karty pracy z wydawnictwa, na którym pracujemy (karty można pobrać i wydrukować):

http://klett.pl/uploads/repositories/7/4519586783cc407a2d9fc69ec453ee1a0b164379.pdf

 

2.Ćwiczenia grafomotoryczne poznanych literek:

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/nauka-pisania/3/z-nauka-literek.pdf

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/nauka-pisania/3/b-nauka-literek.pdf

 

3.Ćwiczenia buzi i języka

1.Głęboki wdech nosem , na wydechu wymawiać ‘’a’’ jak najdłużej na tym samym tonie .

2.Głęboki wdech nosem, na wydechu wymawiać o , u ,e , y.

3.Dmuchanie przez słomkę .

4.Głęboki wdech nosem z równoczesnym podnoszeniem rąk do góry , a przy wydechu powolne opuszczanie rąk na dół.

5.Wysuwanie języka na zewnątrz i cofanie w głąb jamy ustnej . Język nie dotyka do warg .

6Wysunięty język dotyka nosa.

7. Wysunięty język dotyka na zmianę, wargi dolnej i górnej.

8.Nadymanie policzków , wargi zwarte .

9.Nadymanie policzków i uwalnianie powietrza .

10.Nadymanie policzków na zmianę lewego i prawego .

 

4. Propozycje prac plastycznych

https://eduzabawy.com/kreatywnie-z-dzieckiem/wiosna/?fbclid=IwAR0BJEudLzYLvd4gsEvdP1UMXCN0TdTuRoHFvEeDadj4vNYhFcnHJB3vYuw

https://www.facebook.com/soymanualidadescreativas/photos/a.1264925896957955/2741491769301353/?type=3&theater

 

 

5. Piosenka ruchowa

https://www.youtube.com/watch?v=8W4_2FokVHU