Aktualności Smerfy 2019-2020

ŚWIĘTO GÓRNIKA

W dniu 2 grudnia 2019r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Górnika. Z tej okazji gościliśmy Górników z kopalni w Libiążu, aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Górnicy przybyli w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej oraz odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania. Górnicy wytłumaczyli dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górników. Dzieci bardzo chętnie oglądały wszystkie przyniesione przez górników akcesoria, towarzyszące im w codziennej pracy oraz zadawały pytania naszym Gościom. Spotkanie zakończyły serdeczne podziękowania. Przedstawiciele przedszkolnej społeczności złożyli na ręce górników album- kolorowankę własnoręcznie przygotowany przez dzieci. Nie obyło się również bez wspólnego pamiątkowego zdjęcia, a także niespodzianki przygotowanej przez niecodziennych Gości – statuetki patronki górników Św. Barbary złożonej na ręce Pani Dyrektor oraz słodkiego poczęstunku w postaci kosza cukierków, którymi nasi Goście obdarowali wszystkich uczestników uroczystości. Dziękujemy naszym Gościom za przyjęcie zaproszenia od naszego przedszkola oraz za poświęcony czas i zaangażowanie.

ANDRZEJKI

„Andrzejki” to ludowa tradycja wróżb,  pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również spróbowaliśmy wrócić do tych tradycji. W piątek 29 listopada 2019r.w naszym przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby z udziałem zaproszonych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowonic. Na korytarzu oraz w naszej sali widniały tajemnicze dekoracje, nawiązujące do Wigilii Świętego Andrzeja. Dzień rozpoczął się od pięknego występu naszych zaproszonych Gości. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska barwnym regionalnym strojom, w które ubrane były Panie. Następnie nadszedł czas wróżb. Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony. Kolejną wróżbą było losowanie przedmiotu symbolizującego to, jak w przyszłości potoczą się nasze losy. Różaniec- ksiądz/ zakonnica; Moneta- bogactwo; Obrączka- zamążpójście/ ożenek. Nie obyło się również bez wróżb z butami ustawianymi w kierunku drzwi. Kogo but jako pierwszy znajdzie się na progu, ten jako pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Był również moment  lania wosku przez klucz. Gdy wosk spływał do wody dzieci z zaciekawienie obserwowały powstające kształty oraz wspólnie analizowały, co przedstawia ich wróżba. „Czarodziejskie” dekoracje oraz wróżby wprowadziły nas w świat magii. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Mamy nadzieję, że tak wspaniała zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej radosnych przeżyć. Dziękujemy za przybycie Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowonic za piękny występ oraz wspólne wróżenie

Wizyta listonosza

27.11.2019 r. w naszym przedszkolu gościliśmy specjalnego gościa – Panią Listonosz Beatę Miłosz-Tomala z Urzędu Pocztowego w Zawierciu. Zaprezentowała nam mundur, torbę na listy, zapoznała dzieci z drogą listu oraz przekazała wiele ciekawych informacji o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy związanej z doręczaniem listów, przesyłek i paczek. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły Pani listonosz dyplom-podziękowanie.

25.11.2019 r. Dzień Pluszowego Misia

25.11.2019 r. Smerfy obchodziły  Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie. Następnie udaliśmy się do biblioteki miejskiej z oddziałem dla dzieci i młodzieży gdzie Pani Małgorzata Sochacka poprowadziła prelekcję. Dowiedzieliśmy się jak wyglądał pierwszy pluszowy miś i jaka jest jego historia, kolorowaliśmy oraz opowiadaliśmy o swoich małych przyjaciołach.  Na koniec wypożyczyliśmy książki i dostaliśmy dyplomy za udział w Dniu Pluszowego Misia.

08.11.2019r. Dzień Niepodległości

W naszym przedszkolu 8 listopada 2019 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski oraz śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym. Smerfy zaprezentowały piękny narodowy taniec „Trojak”, ubrane w barwne stroje. O godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni dumnie odśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dziękujemy za wizytę przedstawicielom Centrum Rozwoju Lokalnego, którzy uwiecznili występ Smerfów nagrywając to wydarzenie oraz za obdarowanie przedszkolaków pamiątkowymi kolorowankami prezentującymi symbole narodowe.

05. 11.2019r. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada 2019 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzień rozpoczął się od pogadanki dotyczącej ulubionych przez dzieci bajek. Kolejnym zadaniem przygotowanym dla przedszkolaków była ułożenie historyjki obrazkowej w porządku chronologicznym czytanej fragmentami przez nauczyciela. Bawiliśmy się także w skojarzenia, czyli odgadywanie tytułów bajek i wskazywanie nieprawdziwych informacji, które „wkradły się” w opowiadanie. Rozwiązywaliśmy także zagadki dotyczące znanych bajek. Na koniec zajęć przybyła do nas czarownica z magicznym eliksirem, który wybuchł jak wulkan!  Podsumowując, to był dobry dzień – jak z bajki!

POMAGAJMY NIE SZKODZĄC! PRELEKCJA DOTYCZĄCA POMOCY ZWIERZĘTOM W OKRESIE ZIMOWYM

W dniu 31 października 2019r. w naszym przedszkolu miała miejsce prelekcja pod hasłem: POMAGAJMY NIE SZKODZĄC! dotycząca pomocy zwierzętom w okresie zimowym. Odwiedziła nas Pani Julianna Frącisz z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Zawierciu. Przedszkolaki wysłuchały bardzo interesującej pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną. Dzieci dowiedziały się m.in.: czym należy dokarmiać ptaki, co zrobić kiedy spotkają okaleczone, bądź uwięzione zwierzę lub gdzie należy zgłosić się o pomoc w przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia w pobliżu siedzib ludzkich. Na koniec przedstawicielka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przeprowadziła krótki quiz dla przedszkolaków z zaprezentowanej tematyki. Okazało się, że wiedza dzieci na tematy zasadności i umiejętności niesienia pomocy zwierzętom jest naprawdę imponująca.

W nagrodę każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową ulotkę zawierającą najważniejsze informacje, o których była mowa na spotkaniu. Nasze przedszkole otrzymało również przepięknie wykonane karmniki oraz budki, które zimą staną się stołówką dla ptaków odwiedzających nasze przedszkole . Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Pani Juliannie Frącisz, jak również całemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Zawierciu za wizytę w naszym przedszkolu, jak również interesujący wykład oraz podarowane nam karmniki .

Halloween po angielsku

W dniu 29 października 2019r. odbyła się w naszym przedszkolu zabawa z okazji Halloween. Wszystkie dzieci przybyły do przedszkola przebrane w straszne aczkolwiek piękne stroje Bal rozpoczął się od wspólnych tańców z czarownicą Kate, w którą wcieliła się Pani Katarzyna Celejowska ucząca w naszym przedszkolu języka angielskiego. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zawodach, gdzie w nagrodę czarownica obdarowała wszystkich uczestników pysznymi cukierkami. Wśród konkurencji drużynowych był: wyścig z dynią oraz łapanie jabłek (bobbing for apples), która jest klasyczną zabawą na Halloween, a polega na wyławianiu jabłka z miednicy wypełnionej wodą za pomocą ust i zębów Trzeba przyznać, że dzieciaki świetnie sobie poradziły! Jednak największą i najbardziej wyczekiwaną atrakcją dnia było strącanie piniaty Przedszkolaki włożyły mnóstwo energii w dostanie się do wnętrza halloweenowej dyni wypełnionej słodyczami. Na koniec czarownica Kate zaprosiła dzieci do udziału w straaaasznie ciekawym eksperymencie, w którym bohaterką była oczywiście dynia Przy asyście kilku ochotników czarownica z pomocą magicznych składników wyczarowała efektowną miksturę.

Głośne czytanie jest proste i dzieci je uwielbiają!

Dlaczego Smerfy regularnie chodzą do biblioteki, i wypożyczają książki? bo:

Głośne czytanie jest proste i dzieci je uwielbiają!

W dobie ciągłego rozwoju mas-mediów (telewizja, prasa, Internet) książka wydaje się czymś bardzo nieatrakcyjnym. Trzeba się trochę natrudzić aby po nią sięgnąć (biblioteki, księgarnie), zajmuje czas (trzeba trochę poszukać, by znaleźć potrzebne informacje), jest nieciekawa wizualnie (więcej ma tekstu niż obrazków-zazwyczaj). Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że głośne czytanie jest proste i dzieci je uwielbiają! Nie potrzeba specjalnych nakładów finansowych, by czytać dzieciom. Każdy, nawet z ubogiej rodziny może to robić. Nie trzeba także mieć żadnych tytułów naukowych , by czytać dzieciom. Bliski kontakt rodzica z dzieckiem w czasie spędzenia tych paru minut przy czytaniu jest bezcenny. Dziecko czuje się kochane, bezpieczne, pożytecznie spędza czas z mamą, tatą i co najważniejsze – czuje się ważne. Trzymane jest w ramionach, siedzi na kolanach, czy na dywanie z rodzicem, który całą swoją uwagę skupia właśnie na nim. Wysila się , stymuluje odpowiednio głos, robi dziwne miny, by było zadowolone. To tez jest bardzo ważny element bliskiego kontaktu z dzieckiem.
Korzyści płynące z głośnego czytania dzieciom książkę są wielkie. Trzeba zaznaczyć, że zalety przemawiające za głośnym czytaniem są dużo bardziej znaczące i procentują na wiele lat niż oglądnie telewizji czy granie na komputerze, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Zalety głośnego czytania:

– Stymuluje rozwój mózgu,
– Wzbogaca słownictwo,
– Dziecko podejmuje wypowiedzi wielozdaniowe,
– Rozwija język i wyobraźnię,
– Uczy myślenia,
– Pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,
– Przynosi ogromną wiedzę ogólną i wzbogaca słownictwo,
– Buduje i umacnia więzi pomiędzy rodzicami i dzieckiem,
– Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
– Rozwija wrażliwość i empatię,
– Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,
– Pomaga w wychowaniu dziecka,
– Uczy wartości moralnych,
– Wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,
– Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,
– Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu
– Głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji szkolnej, (dzieciom, którym czyta się głośno już od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, także w szkole),
– Rozbudza zainteresowania,
– Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa,
– Buduje samo uznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne,
– Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości,
– Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

Złota lista
Lista książek szczególnie polecanych dla dzieci można znaleźć na stronie Fundacji ABCXXI, która rozpoczęła akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”:

Czytajmy naszym dzieciom bo to dla nich bardzo ważne!!!

Opracowała
Joanna Gawron i Iwona Stefaniuk.

Źródło: strona internetowa, WychowaniePrzedszkolne.pl

 

 

Smakowity tydzień

Miniony tydzień upłynął nam smakowicie. Było: pieczenie, obieranie , krojenie  i nauka fundamentalnych zasad zdrowego żywienia. Zaczęliśmy od upieczenia ciasteczek cynamonowych, które okazały się hitem wśród przedszkolaków i ich rodziców. Następnym zadaniem naszych przedszkolaków było zrobienie samodzielnie sałatki przy małym udziale Pań wychowawczyń 🙂 Sałatka wyszła doskonała , pełna wartości odżywczych. Uwieńczeniem smakowitego tygodnia była piramida żywienia, którą stworzyły same przedszkolaki. Wspaniale i bezbłędnie uzupełniły poszczególne segmenty piramidy.